Natječaj 2019.

Rezultati natječaja za 2019. godinu

Zaklada Adris, najveća korporativna zaklada u ovom dijelu Europe, svojim djelovanjem promiče i potiče inovativnost i kvalitetu u znanstvenom i umjetničkom radu, podupire darovite učenike, studente i znanstvenike, štiti i promiče hrvatsku izvornost i jača ekološku svijest te pomaže najpotrebitijima u hrvatskom društvu.

Sukladno svojemu poslanju, Zaklada je 28. svibnja 2019. godine raspisala javni natječaj za dodjelu sredstava, na koji je pristiglo ukupno 412 prijava.

Slijedeći vrijednosti na kojima počiva – izvrsnost, inovativnost, znanje, dobrotu, pomaganje, odgovornost, toleranciju i otvorenost – a na temelju Zakona o zakladama i fundacijama (Narodne novine br. 106/18), Statuta Zaklade Adris te Pravilnika o uvjetima, načinu i postupku dodjele sredstava za ostvarenje svrhe Zaklade Adris, Zakladna je uprava na sjednici održanoj 14. rujna 2019. godine prema prijedlozima zakladnih vijeća izabrala projekte koje će (su)financirati te učenike i studente koje će stipendirati.

PROGRAM ZNANJE I OTKRIĆA:

1. FAKULTET STROJARSTVA I BRODOGRADNJE SVEUČILIŠTA U ZAGREBU; IamRONNA – Intelligent autonomous mobile RONNA (RObotic NeuroNAvigation) / Inteligentna autonomna mobilna RONNA (RObotska NeuroNAvigacija)

2. KLINIČKA BOLNICA DUBRAVA, Zagreb; Analiza primjene robotskog sustava za stereotaktičnu neuronavigaciju

3. MEDICINSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU; Uspostava inovativne kategorije biomarkera tumora i krvnih ugrušaka mozga pomoću analize sfingolipidomskog profila

4. INSTITUT RUĐER BOŠKOVIĆ, Zagreb; Alfa satelitska RNA: kandidat za dijagnostičko/prognostički krvni biomarker raka prostate

5. PRAVNI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU; Zaštita strateških industrija u Republici Hrvatskoj putem Zakona o preuzimanju dioničkih društava (de lege lata i de lege ferenda)

6. MEDICINSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU; Novi biološki pokazatelji upale u dijagnozi i procjeni ishoda životno ugrožavajućih infekcija u bolesnika sa zloćudnim hematološkim bolestima nakon alogenične transplantacije krvotvornih matičnih stanica

7. INSTITUT RUĐER BOŠKOVIĆ, Zagreb; Razvoj genomskih markera za brzu identifikaciju parazitskih nematoda u svrhu učinkovitih mjera suzbijanja

8. ARHITEKTONSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU; Socio-kulturni aspekti tržnica u hrvatskim gradovima – tradicijski javni prostor kao element inovativnih urbanih politika

9. KLINIČKI BOLNIČKI CENTAR ZAGREB; Uloga koncentracije 2-hidroksiglutarata u urinu u dijagnostici IDH-1 mutacije kod glioma niskog gradusa

10. HRVATSKO FILOLOŠKO DRUŠTVO, Zagreb; Jezik: časopis za kulturu hrvatskoga književnog jezika

11. CENTAR ZA DEMOKRACIJU I PRAVO MIKO TRIPALO, Zagreb; Socijalno-demografska reprodukcija Hrvatske (otkup knjiga)

STIPENDIJE ZA UČENIKE SREDNJE ŠKOLE:

1. LORENA KALIĆ iz Čavla; učenica Salezijanske klasične gimnazije, s pravom javnosti, Rijeka

2. NIVES OSTOJIĆ iz Zagreba; učenica II. gimnazije, Zagreb

3. PETRA BURŠIĆ iz Pule; učenica Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile, Pazin

4. KORANA HORVATEK iz Bjelovara; učenica Gimnazije Bjelovar

STIPENDIJE ZA STUDENTE PREDDIPLOMSKOG I DIPLOMSKOG STUDIJA:

1. IVA BULJAN iz Zagreba; studentica Master studija na Faculty of Biosciences Heidelberg University

2. IVAN CIGANEK iz Koprivnice; student na Biološkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

3. IVANA ZEC iz Poreča; studentica integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Poslovna ekonomija na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu

4. KARLO DELIĆ iz Splita; student integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Fizika na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu

5. LEONARDO KOKOT iz Cestice; student diplomskog sveučilišnog studija Računarstvo na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagreb

STIPENDIJE ZA POLAZNIKE POSLIJEDIPLOMSKOG STRUČNOG I ZNANSTVENOG USAVRŠAVANJA:

1. DORA PETKOVIĆ iz Varaždina; polaznica poslijediplomskog usavršavanja Master of arts in piano performance na Musik-Akademie Basel, Hochschule für Musik, Klassik

2. MARINKO RADE iz Rovinja: polaznik poslijediplomskog usavršavanja Global Executive Master in Business Administration na Vienna University of Economics and Business

PROGRAM STVARALAŠTVO, EKOLOGIJA, BAŠTINA I DOBROTA:

PODRUČJE STVARALAŠTVO:

1. UDRUGA ANTONIO JANIGRO, Zagreb; Violončelo – moj život

2. HRVATSKO DRUŠTVO SKLADATELJA, Zagreb; Pleter – Matej Meštrović & London Symphony Orchestra

3. ARHITEKTONSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU; Knjiga: Arhitektonske operacije. Projektantske lekcije hrvatske moderne arhitekture

4. HRVATSKO DIZAJNERSKO DRUŠTVO, Zagreb; Izložba hrvatskog dizajna 19/20

5. UDRUGA ZA AUDIOVIZUALNO STVARALAŠTVO „ARTIZANA“, Zagreb; Mali orkestar za veliku glazbu

6. MATICA HRVATSKA, Zagreb; Mladi glazbenici u Matici hrvatskoj

7. UDRUGA „HRVATSKI VELIKANI“, Vinkovci; Hrvatski velikani: Nikola Tesla

8. KUMPANIJA KOSIRIĆI TINJAN; Zaplešimo, zasvirmo i zakantajmo u Tinjanu, po domaće i po moderno

9. OSNOVNA ŠKOLA PIROVAC; Naša glazbena priča – snimanje glazbenog video spota za pjesmu „Domovina“

10. ANA MUŠĆET iz Zagreba; Zastave

PODRUČJE EKOLOGIJA:

1. INSTITUT ZA POLJOPRIVREDU I TURIZAM, Poreč; Ekstrakt lista pajasena: nova generacija bioherbicida

2. OPĆINA LANIŠĆE; Uređenje i opremanje dječjih igrališta na području Općine Lanišće

3. SVEUČILIŠTE U ZADRU, ODJEL ZA EKOLOGIJU, AGRONOMIJU I AKVAKULTURU; Tajni život suhozida

4. ČEŠKA OSNOVNA ŠKOLA JANA AMOSA KOMENSKOG, Daruvar; Čuvarkuća – stare metode i nove ideje za bolje sutra

5. UDRUGA „ISTRAMET“, Tinjan; Tehničkim inovacijama do boljeg razumijevanja sezonskih agrometeoroloških oscilacija

PODRUČJE BAŠTINA:

1. SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU – ODJEL ZA MATEMATIKU; Mrežni okvir „Ča-Kaj-Što“ sastavnice hrvatskoga identiteta

2. GRAD KLANJEC; Centar za posjetitelje Putevima Lijepe naše i Kuća europskih himni

3. MODERNA GALERIJA, Zagreb; Otkup umjetničke građe za izložbu stalnog postava „Hrvatska likovna umjetnost od 19. do 21. st.“ u Modernoj galeriji

4. HRVATSKI VITEŠKI RED TEMPLARA O.S.M.T.H. – VELIKI PRIORAT, Zagreb; Monografija: Templarska baština na području Hrvatske

5. ETNOGRAFSKI MUZEJ, Zagreb; Monografija uz izložbu povodom 100. obljetnice Etnografskog muzeja u Zagrebu – „Kapa dolje! Priča o (ne)pokrivanju glave“

6. KATEDRA ČAKAVSKOG SABORA – ŽMINJ; Antologijska zbirka čakavčića

7. OSNOVNA ŠKOLA SVETVINČENAT; SpaVin

8. HRVATSKA AKADEMIJA ZNANOSTI I UMJETNOSTI – HRVATSKI MUZEJ ARHITEKTURE, Zagreb; Knjiga: Sportska arhitektura akademika Borisa Magaša

PODRUČJE DOBROTA:

1. HUMANITARNA UDRUGA „FRA MLADEN HRKAĆ“, Zagreb; Pomozimo zajedno osobama na liječenju daleko od doma! 

2. KATOLIČKA UDRUGA „KAP DOBROTE“, Zagreb; Ruka prijateljstva za pomoć starim osobama

3. UDRUGA SVETI LOVRO – ZAJEDNICA CENACOLO, Vrbovec; Mostovi spasa – Stenjevec
4. VRHBOSANSKO BOGOSLOVNO SJEMENIŠTE, Sarajevo; Rekonstrukcija kotlovnice u Vrhbosanskom bogoslovnom sjemeništu u Sarajevu

5. CENTAR ZA NESTALU I ZLOSTAVLJANU DJECU, Osijek; Centar za sigurniji internet Hrvatska

6. CARITAS ŽUPE SV. ANTE KNIN; Paket ljubavi za siromašne Kninjane

7. KLUB ŽENA LIJEČENIH OD KARCINOMA DOJKE „GEA“ – PULA; Savjetodavno-terapijski program „Tri Z“ za žene oboljele i liječene od raka dojke

8. KRIJESNICA – UDRUGA ZA POMOĆ DJECI I OBITELJIMA SUOČENIM S MALIGNIM BOLESTIMA, Zagreb; Krijesnica u Rijeci

Izabranim natjecateljima bit će dodijeljena sredstva Zaklade u ukupnom iznosu od 2.807.000,00 kuna, i to prema sljedećim programima:

Znanje i otkrića      1.175.000 ,00 kuna
Stipendije                  290.000,00 kuna
Stvaralaštvo              409.000,00 kuna
Ekologija                    173.000,00 kuna
Baština                       395.000,00 kuna
Dobrota                     365.000,00 kuna

Uz to, Zaklada će omogućiti nastavak stipendiranja i u šk./ak. god. 2019./2020. svojim stipendistima koji su postigli izvrsne rezultate, za što će izdvojiti ukupno 305.000,00 kuna.

Uz čestitke dobitnicima, pozivamo sve zainteresirane da svoje prijave pripreme za javni natječaj za dodjelu sredstava predviđen za sljedeću godinu.

Na vrh stranice